Stockholms mysigaste spa
Unika behandlingar
Certifierade hud- & massageterapeuter
Nyttja din friskvård på Sparadiset

GENERELL INFORMATION 

  • Sparadiset Welcome Hotel är en kontantfri anläggning. 
  • Lugn och ro, tack för att du hjälper oss att bevara lugnet i behandlingsavdelningen genom att hålla nere ljudnivån och stänga av ljudet på din telefon. 
  • Kom gärna 10 minuter före din bokade tid så du hinner hänga av dig i lugn och ro. 
  • Skulle oturen vara framme och du blir försenad försöker vi i största möjliga mån ge dig hela din behandlingstid ändå. Är tiden efter din tid bokad kan vi tyvärr inte förlänga din behandlingstid av hänsyn till nästkommande gäst och din tid kortas ned utan kompensation för detta. 
  • Efter din upplevelse hos oss får du gärna sitta kvar i hotell-lobbyn och njuta. 

 

OM WELCOME HOTEL SPA 

  • När du besöker oss på Welcome Hotel kan du välja att boka med eller utan spa-entré. Vi rekommenderar varmt att besöka spa-världen med sina pooler och bastuar i samband med din behandling men det går även bra att endast besöka oss för behandling.  
  • Ta med badkläder till spa-världen. I Welcome Hotels spa-värld finns bubbelpool, varm utomhuspool, kallbad och flera bastus. Handduk och badrock ingår i entrépriset.

 

BETALNING  

  • När du är hos oss betalas ditt besök direkt vid tillfället. Vi accepterar de flesta kort, dock ej Diners.
  • När du betalar med presentkort eller värdecheck från någon av våra samarbetspartners är det viktigt att du har det med dig.  
  • Friskvård. Självklart kan du nyttja din friskvård hos oss. Vi har avtal med följande friskvårdsleverantörer; Benify, Wellnet, Edenred och E-passi. 

 

AVBOKNING  

  • En eventuell avbokning sker skriftligt till boka@sparadiset.se  senast dagen innan bokad tid. 
  • För sen avbokning eller uteblivet besök debiteras 50%.
      

INFÖR DIN BEHANDLING  

  • Vi försöker anpassa din behandling efter dig så mycket vi kan, berätta därför för din terapeut om du har några allergier, skador eller annat som kan påverka behandlingen. Som terapeut har vi tystnadsplikt. 
  • Under behandlingen har du dina egna underkläder på dig om det inte ligger framlagt ett par engångsunderkläder som du byter om till inför behandlingen. 
  • Produkter och tips för hembehandling förstärker och förlänger effekten av din behandling, vi som terapeuter hjälper dig gärna med personlig rådgivning. 

 

VAXNING
Håret bör ha en längd mellan 4-6 mm för bästa resultat, och ska inte vara längre än 1 cm.
Vi ber er att trimma ner, om håret är längre än ca 1 cm långa.
Efter behandlingen bör du undvika sol, bad och bastu i minst 24 timmar.
Om du har färska sår, blåmärke eller eksem avråder vi från vaxning, däremot utgör graviditet inget hinder för att vaxa sig.

För bästa resultat rekommenderar vi att du vaxar dig regelbundet, helst var fjärde till sjätte vecka. På så vis hamnar alla hårstrån till slut i samma växtfas.

Vänligen notera att vi inte utför intimvaxning för män.

 

PEDIKYR
När du bokat Waterfall Pedicure med lackning avslutas behandlingen med att vi lackar dina tånaglar i önskad färg och du får med dig lacket hem. Tänk på att du inte har bråttom iväg efter behandlingen så att du i lugn och ro kan sitta kvar medan lacket torkar. Det kan också vara en bra idé att inte ha för tajta skor för att undvika att lacket skavs bort när du sätter på dig skorna. 

 

KROPPSBEHANDLING / SKRUBB / INPACKNING
För din egen trevnad, ta med rena underkläder att sätta på efter din kroppsbehandling. 

 

Vi hoppas Du får en härlig stund hos oss, 

Varmt välkommen till Sparadiset Welcome Hotel